FineArt baskı nedir?

FineArt, çoğunlukla profesyonellerce tercih edilen, maksimum kaliteyi, kullanım ömrünü ve gerçekçi renkleri hedefleyen baskı türüdür. Baskının yapıldığı özel reprodüksiyon makineleri, kullanılan boyanın kalitesi ve baskı materyalleri, FineArt baskısını oluşturan üç ana unsurdur. Baskıda kullanılan pamuk veya alfa selülozdan üretilen kağıt ve kanvaslar (tuval); farklı doku seçenekleriyle baskılarınıza derinlik ve artistik bir hava katarken, beyazlatıcı kimyasallar, asit veya lignin içermediği için sararmaz ve çatlamaz. Bu nedenle kullanım alanları olarak müze ve sanat galerisi gibi mekanlarda uzun süre sergilenecek sanat eserlerinin basımında ilk tercihtir. FineArt baskılar için özel olarak geliştirilmiş ve kalibre edilmiş baskı makinaları istenilen detay, kalite ve renk doğruluğunu kolaylıkla verirken, kullanılan su bazlı boyalar gerçeğe en yakın renkleriyle zamana meydan okur ve eserinizin uzun yıllar boyu ilk günkü kalitede görünmesini sağlar.

FineArt baskı nerelerde kullanılır?

Müzeler: Dünya üzerinde pek çok müze orjinal eserleri koruma altına alabilmek için teşhir salonlarında bunların fine art tıpkıbasımlarını sergilemektedir. Fine art basımı yapılan eserlerin orijinali ile ayırt edilmesi güçtür.

Tıpkıbasım sergiler: Fine art yöntemle basılmış sanat eserlerinin en yoğun kullanıldığı yerler sanat galerileri ve sergi salonlarıdır. Resim, gravür, illüstrasyon, hat, minyatür gibi, eski veya yeni her tür sanat yapıtı kusursuzca sergilenir.

Fotoğraf Baskısı: Siyah-beyaz ve renkli fotoğrafların tartışmasız en kaliteli basım yöntemi ve en seçkin sergileme şekli Fine Art uygulamalarıdır.

Arşivleme: Dijital datalarda ve arşivlerde yaşanabilecek, bozulma, virüs bulaşması geri dönülmez kayıplara neden olabilmektedir. Bu tür risklere karşı değerli görseller Fine Art olarak basılır ve özel olarak muhafaza altına alınır. Fine art basımı yapılan fotoğraf ve benzeri görsel materyal uygun şartlar altında yüzyıllar boyunca bozulmadan durabilir.

Sınırlı Çoğaltım (Limited edition): Bir sanat eserinin orijinaline sahip olma imkanı bulunmadığı durumda onaylı kopyaları Fine Art baskı ile gerçekleştirilir. Kısıtlı adetlerde yapılan bu tür çoğaltımlar sanatçısı tarafından imzalanması halinde koleksiyon değeri de taşımaktadır. Tıpkıbasım (reprodüksiyon) yöntemi ile yapılan bu baskılar, eserin orijinal renklerine ve doğal derinlikli dokularına çok yakındır.

Fotoğraf albümleri.

Sanatsal portfolyolar.

Dekoratif amaçlı duvar tabloları.

Tebrik kartları, davetiye ve kartpostallar.

Kağıt seçerken nelere dikkat etmeliyim?

FineArt kategorisi arasında dokulu, dokusuz, mat, ipeksi veya parlak yüzeyli olanları tercih edebilirsiniz. Baskıda en canlı ve gerçekçi renkleri elde edebileceğiniz gibi üçüncü boyut hissi veren dokuları da bunlar arasında bulabilirsiniz. FineArt grubu, ISO 9706 normlarına sahip sertifikalı asitsiz kağıtlardır.

Seçenekler arasında doğru ve canlı renkleri yansıtan farklı yüzeylere sahip fotoğraf kağıtları bulunuyor. Plastik tabanlı fotoğraf kağıtları, mürekkebin yüzeye daha iyi tutunması ve çizilmelerden korunması amacıyla özel bir reçine ile kaplanmıştır. Daha çok fotoğraf baskıları için tercih edilen bu kağıtlar, parlak veya mat yüzeyli olarak seçilebilir. Fotoğraf kağıtları renk geçişlerini, siyah ve koyu tonları hassas şekilde yansıtabilme özelliğine sahiptir.

Seçeneklerimiz arasında baskı ihtiyaçlarınıza daha pratik ve ekonomik alternatifler de bulabilirsiniz. Burada sunulan medya türleri, renk ve malzeme dokusu bakımından kullanım amacınıza dönük tatmin edici sonuçlar verebilir. Ancak FineArt grubuda olmayan baskı türü çok uzun vadeli kullanımlarda tercih edilmez.

Düz (smooth) kağıtlar çoğunlukla derin gölge istemeyenlerin için tercih edilir. Kağıdın kalitesi ve üzerindeki özel inkjet kaplamasıyla fotoğraflarınıza doygun renkler ve göz alıcı bir kontrastlık verir.

Dokulu (textured) kağıtlar ise pürüzlü/kadifemsi yüzeyleriyle hoş bir dokunuş hissi verirken, eserinize farklı bir hava katarak onun bir parçası olur. Kağıdın dokusu açık renkli bölgelerde (bulut vb.) rahatça görülürken koyu zeminlerde daha az belli olur, böylece çalışmalarınıza hem dokunuş hem de görünüş olarak tablo görünümü kazandırır.

Kısaca, düz (smooth) kağıt çarpıcı renk derinliği ve görsel etkisiyle odağı fotoğraf üzerinde toplarken, dokulu (textured) kağıt görselinize üçüncü bir boyut katar ve çalışmanın bir parçası haline gelir.

Canvas ise daha esnek bir materyaldir. Tekstil taban üzerine özel kaplamalı bir yüzeye sahiptir. Mürekkeplerin bu yüzeyde tutunması ile doğru renkler elde edilir. Genellikle resim tabloları baskılarında tercih edilmekle birlikte her çeşit sanat eseri çoğaltımında kullanılmaktadır. Canvaslar, ahşap veya metal şaselere gerilerek kullanıldığı gibi doğrudan çerçeveye de girebilir.

Baskıda sunduğumuz tüm medyalar, su bazlı mürekkepler kullanılmaktadır. Sağlığa zararlı kimyasal maddeler ihtiva etmez. İç mekan şartları altında kullanıma uygundur.

ISO 9706 standardı nedir?

Kağıdın asit seviyesi, yırtılma direnci, içeriğindeki nem ve kimyasalların değer aralığını belirleyen standartlardır. Bu kriterler kapsamda kağıdın üretiminde, kullanım esnasında ve kullanımından sonra, çevre ve insan sağlığına zararları minimuma indirildiği denetlenerek belgelenmiştir.

Baskı yapılmamış bir kağıdın yırtılma direnci yüksek olmalı, sağlığa zararlı kimyasallar içermemeli, azami miktarda doğal selüloz gibi bitki lifleri içermeli ve asit seviyesi çok düşük olmalıdır. Kağıt hamurunda yer alan liflerin bir arada kalması, direnç, beyazlık ve parlaklığının yeterli seviyede olması için kullanılan yabancı madde içeriğinin (kalsiyum karbonat, sodyum perkarbonat, vs. gibi,) sıfır veya asgari seviyede olması gereklidir.

Örneğin “Dijital illustrasyon” için hangi kağıdı seçmeliyim?

Hahnemühle German Etching, William Turner veya bu sınıfın ekonomik fiyatlı olan kağıdı Mat Fibre arasında tercih edebilirsiniz. Buna benzer kağıt önerilerimizi kağıt seçim ekranında bulabilirsiniz.

İzin verilen MB’ın üzerinde bir görselim olduğu için sisteme yükleyemiyorum! Ne yapabilirim?

Görselinizi Photoshop benzeri bir program kullanarak, baskıya uygun kalitede jpg formatına çevirebilirsiniz. Bu işlem görselin boyut olarak küçülmesini sağlayacaktır.

Yada görselinizi Wetransfer, Google Drive, SendGB benzeri bir sisteme yükleyip bize linkini iletebilirsiniz. Bu durumda siparişinizi aynı ebata sahip örnek bir görsel ile oluşturun ve sipariş notu kısmında bu linki ekleyin. Notunuz dikkate alınarak link ile yolladığınız görsel baskıya alınacaktır.

Görsel yüklendikten sonra orjinalinden farklı renk tonlarında göründü, baskıda bir sorun olur mu?

Eğer görseliniz CMYK renk moduna sahip ise bu durum yaşanmaktadır. Ancak bu durum baskı sonucunu etkilemez. Çünkü baskıda, yüklediğiniz görselin orjinal halini kullanırız. Ekranda gördüğünüz önizleme görüntüsüdür ve sadece siparişinizi oluşturabilmeniz için kullanılır. Baskıya esas olan orjinal görsel olduğu için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

İstediğim ebatı giremiyorum! Özel ölçülerde baskı alamaz mıyım?

Görselinizin orjinal oranı ne ise bunu koruyoruz. Bir kenarın ebatını girdiğinizde otomatik olarak (görselin orjinal oranına göre) diğer kenar hesaplanmaktadır. Görsel üzerinde sündürme veya daraltma gibi işlemlere müsade edilmemektedir. Dolayısı ile görselinizi istediğiniz ebata oranladıktan sonra baskı sistemine yüklemeniz gerekmektedir.

Kenarlık ile çerçevenin farkı nedir?

Kenarlık, kağıdın kendi dokusundan baskı dış payıdır. Yani görselin dışında kalan boşluktur.

Baskı siparişleri nasıl paketlenmektedir?

Baskı siparişleriniz kalın ve mukavemetli postüpler (rulo ambalaj) içerisinde gönderilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı kargolamada güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Sizinle uzun süre çalışmak istiyorum, sürekli baskı siparişlerim olacak. Bu anlamda bir indirim tanımlayabiliyor musunuz?

Baskı hacminiz yüksek ve süreklilik arzedecek ise size Bayi Paketlerimizi öneririz. Farklı indirim oranlarına sahip bayi paketlerimizden size uygun olana başvurabilir ve sürekli indirimi de kapsayan farklı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi Bayi Paneli sayfamızda…

FineArt baskı sertifikası nedir ve nasıl alınır?

Fineart grubu kağıtlardan birini seçmeniz durumunda, baskı özelliklerini gösteren bir sertifika kartı hazırlanır. A5 ebatındaki bu özel sertifika her bir baskı için kayıt altına alınır. Bu sertifika, talep etmeniz durumunda siparişinizle birlikte size gönderilir.

Giclée baskı nedir?

Giclée baskı FineArt baskı ile aynı anlama gelmektidir. Giclée baskı çoğunlukla profesyonellerce tercih edilen, maksimum kaliteyi, kullanım ömrünü ve gerçekçi renkleri hedefleyen baskı türüdür. Baskının yapıldığı özel reprodüksiyon makineleri, kullanılan boyanın kalitesi ve baskı materyalleri, giclee baskısını oluşturan üç ana unsurdur. Baskıda kullanılan pamuk veya alfa selülozdan üretilen kağıt ve kanvaslar (tuval); farklı doku seçenekleriyle baskılarınıza derinlik ve artistik bir hava katarken, beyazlatıcı kimyasallar, asit veya lignin içermediği için sararmaz ve çatlamaz. Bu nedenle kullanım alanları olarak müze ve sanat galerisi gibi mekanlarda uzun süre sergilenecek sanat eserlerinin basımında ilk tercihtir. Giclée baskılar için özel olarak geliştirilmiş ve kalibre edilmiş baskı makinaları istenilen detay, kalite ve renk doğruluğunu kolaylıkla verirken, kullanılan su bazlı boyalar gerçeğe en yakın renkleriyle zamana meydan okur ve eserinizin uzun yıllar boyu ilk günkü kalitede görünmesini sağlar.