FineArt baskı nedir?

FineArt, çoğunlukla profesyonellerce tercih edilen, maksimum kaliteyi, kullanım ömrünü ve gerçekçi renkleri hedefleyen baskı türüdür. Baskının yapıldığı özel reprodüksiyon makineleri, kullanılan boyanın kalitesi ve baskı materyalleri, FineArt baskısını oluşturan üç ana unsurdur. Baskıda kullanılan pamuk veya alfa selülozdan üretilen kağıt ve kanvaslar (tuval); farklı doku seçenekleriyle baskılarınıza derinlik ve artistik bir hava katarken, beyazlatıcı kimyasallar, asit veya lignin içermediği için sararmaz ve çatlamaz. Bu nedenle kullanım alanları olarak müze ve sanat galerisi gibi mekanlarda uzun süre sergilenecek sanat eserlerinin basımında ilk tercihtir. FineArt baskılar için özel olarak geliştirilmiş ve kalibre edilmiş baskı makinaları istenilen detay, kalite ve renk doğruluğunu kolaylıkla verirken, kullanılan su bazlı boyalar gerçeğe en yakın renkleriyle zamana meydan okur ve eserinizin uzun yıllar boyu ilk günkü kalitede görünmesini sağlar.

FineArt baskı nerelerde kullanılır?

Müzeler: Dünya üzerinde pek çok müze orjinal eserleri koruma altına alabilmek için teşhir salonlarında bunların fine art tıpkıbasımlarını sergilemektedir. Fine art basımı yapılan eserlerin orijinali ile ayırt edilmesi güçtür.

Tıpkıbasım sergiler: Fine art yöntemle basılmış sanat eserlerinin en yoğun kullanıldığı yerler sanat galerileri ve sergi salonlarıdır. Resim, gravür, illüstrasyon, hat, minyatür gibi, eski veya yeni her tür sanat yapıtı kusursuzca sergilenir.

Fotoğraf Baskısı: Siyah-beyaz ve renkli fotoğrafların tartışmasız en kaliteli basım yöntemi ve en seçkin sergileme şekli Fine Art uygulamalarıdır.

Arşivleme: Dijital datalarda ve arşivlerde yaşanabilecek, bozulma, virüs bulaşması geri dönülmez kayıplara neden olabilmektedir. Bu tür risklere karşı değerli görseller Fine Art olarak basılır ve özel olarak muhafaza altına alınır. Fine art basımı yapılan fotoğraf ve benzeri görsel materyal uygun şartlar altında yüzyıllar boyunca bozulmadan durabilir.

Sınırlı Çoğaltım (Limited edition): Bir sanat eserinin orijinaline sahip olma imkanı bulunmadığı durumda onaylı kopyaları Fine Art baskı ile gerçekleştirilir. Kısıtlı adetlerde yapılan bu tür çoğaltımlar sanatçısı tarafından imzalanması halinde koleksiyon değeri de taşımaktadır. Tıpkıbasım (reprodüksiyon) yöntemi ile yapılan bu baskılar, eserin orijinal renklerine ve doğal derinlikli dokularına çok yakındır.

Fotoğraf albümleri.

Sanatsal portfolyolar.

Dekoratif amaçlı duvar tabloları.

Tebrik kartları, davetiye ve kartpostallar.

Hangi medya türünü seçmeliyim?

Baskıya sunduğumuz medyaları (kağıt, canvas vb.) üç ana grupta topladık. Turuncu etiketli medyalar FineArt kategorisini oluşturuyor. Bunlar arasında dokulu, dokusuz, mat, ipeksi veya parlak yüzeyli olanları tercih edebilirsiniz. Baskıda en canlı ve gerçekçi renkleri elde edebileceğiniz gibi üçüncü boyut hissi veren dokuları da bunlar arasında bulabilirsiniz. Turuncu etiketli FineArt grubu, ISO 9706 normlarına sahip sertifikalı asitsiz kağıtlardır.

Mavi etiketli baskı medyaları ise gerçekçi ve canlı renkleri yansıtan farklı yüzeylere sahip medyalardır. Plastik tabanlı fotoğraf kağıtları, mürekkebin yüzeye daha iyi tutunması ve çizilmelerden korunması amacıyla özel bir reçine ile kaplanmıştır. Daha çok fotoğraf baskıları için tercih edilen bu kağıtlar, parlak veya mat yüzeyli olarak tercih edilebilir. Bu grupta özel kaplamalı tamamen selülozdan üretilmiş kağıtlar ya da pamuk tabanlı canvaslar da tercihler arasında bulunuyor.

Yeşil etiketli medyalar çok çeşitli amaçlar için kullanabileceğiniz baskı materyalleridir. Baskı ihtiyaçlarınıza daha pratik ve ekonomik alternatifler oluşturur. Burada sunulan medya türleri, renk ve malzeme dokusu bakımından kullanım şeklinize hitap edecek tatmin edici sonuçlar verebilir. Ancak bunlar genellikle sanatsal amaçlı baskılarda tercih edilmez.

Düz (smooth) kağıtlar çoğunlukla fotoğraflar için tercih edilir. Kağıdın kalitesi ve üzerindeki özel inkjet kaplamasıyla fotoğraflarınıza doygun renkler ve göz alıcı bir kontrastlık verir.

Dokulu (textured) kağıtlar ise pürüzlü/kadifemsi yüzeyleriyle hoş bir dokunuş hissi verirken, eserinize farklı bir hava katarak onun bir parçası olur. Kağıdın dokusu açık renkli bölgelerde (bulut vb.) rahatça görülürken koyu zeminlerde daha az belli olur, böylece çalışmalarınıza hem dokunuş hem de görünüş olarak tablo görünümü kazandırır.

Kısaca, düz (smooth) kağıt çarpıcı renk derinliği ve görsel etkisiyle odağı fotoğraf üzerinde toplarken, dokulu (textured) kağıt görselinize üçüncü bir boyut katar ve çalışmanın bir parçası haline gelir.

Canvas ise daha esnek bir materyaldir. Tekstil taban üzerine özel kaplamalı bir yüzeye sahiptir. Mürekkeplerin bu yüzeyde tutunması ile doğru renkler elde edilir. Genellikle resim tabloları baskılarında tercih edilmekle birlikte her çeşit sanat eseri çoğaltımında kullanılmaktadır. Canvaslar, ahşap veya metal şaselere gerilerek kullanıldığı gibi doğrudan çerçeveye de girebilir.

Baskıda sunduğumuz tüm medyalar, su bazlı mürekkepler kullanılarak basılmaktadır. Sağlığa zararlı kimyasal maddeler ihtiva etmez. iç mekan şartları altında kullanıma uygundur. Bazı kağıtlarımız suya mukavemetli olsalar bile dış mekanlarda kullanılmamalıdır.

ISO 9706 standardı nedir?

Kağıdın asit seviyesi, yırtılma direnci, içeriğindeki nem ve kimyasalların değer aralığını belirleyen standartlardır. Bu kriterler kapsamda kağıdın üretiminde, kullanım esnasında ve kullanımından sonra, çevre ve insan sağlığına zararları minimuma indirildiği denetlenerek belgelenmiştir.

Baskı yapılmamış bir kağıdın yırtılma direnci yüksek olmalı, sağlığa zararlı kimyasallar içermemeli, azami miktarda doğal selüloz gibi bitki lifleri içermeli ve asit seviyesi çok düşük olmalıdır. Kağıt hamurunda yer alan liflerin bir arada kalması, direnç, beyazlık ve parlaklığının yeterli seviyede olması için kullanılan yabancı madde içeriğinin (kalsiyum karbonat, sodyum perkarbonat, vs. gibi,) sıfır veya asgari seviyede olması gereklidir.